Antioksidanlar ile Erken Yaşlanmaya Son

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:29

Antioksidanlar ile Erken Yaşlanmaya Son

Öncelikle erken yaşlanma altında yatan sebepleri gözden geçirmemiz gerekiyor.Bunların başında serbest radikaller geliyor.

Nedir Bu Serbest Radikaller?

Serbest radikaller hava kirliliği, sigara,şehir hayatı, kimyasallar,toksinler, radyasyon, okside olmuş yağlara bağlı olarak vücutta oluşan doğal tepkime molekülleridir. Aslında bunlara saldırgan  moleküller de diyebiliriz.

Vücudun bu molekülleri nötralize edebilmesi, vücuttaki enzimlere ve vitaminlere bağlıdır. Ancak yaşlandıkça bağışıklık sistemi zayıf düşeceğinden savunma yok olacak ve yenileme süreci azalacaktır. Yetersiz kalınan bu durumlarda devreye antioksidanlar girer.Antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirebilecek en iyi ajanlardandır.

Serbest radikaller hücreyi oluşturan moleküllerden elektron çalarak stabilite sağlarlar. Hücrenin sürekli hasara uğraması, fonksiyonlarını yitirmesine ve ölüme neden olmaktadır. Belli miktarda hücre hasara uğrarsa, organlarda da hasar oluşur. Bu da hastalıklara yol açar. Oksijen moleküllerinde 4 çift elekt­ron bulunur. Dışarı etkenler elektron yok ederler. Tabii ki diğer moleküllere de savaş başlar. Savaşta serbest radikaller başka moleküllerden elektronu çalarlar ve yeni serbest radikal oluştururlar. Zincir şeklinde devam eder, fakat zincirin yapısı bozulduğundan hücre zarının bozulmasına neden olur, erken yaşlan­malar ve hastalıklar kendini göstermeye başlar. Antioksidanlar ise kaybolan molekülleri yerine koyarak normal oksijen molekülleri oluştururlar, bu şekilde serbest radikalleri etkisizleştirirler.

Antioksidanlar Yaşlanmayı Önler mi?

ya%C5%9Flanma kar%C5%9F%C4%B1t%C4%B1 bitkisel tarif Antioksidanlar ile Erken Yaşlanmaya SonSağlıklı ve doğal yiyeceklerle doğru beslenme, serbest radikallerin zarar­larını en aza indirir. 30 yaşından sonra hücre yenilenmesinin azaldığını dü ­şünürsek, bu dönemde cildimize daha iyi bakmamız gerekmektedir. Sağlıklı beslenme ve yaşamaya ilgi giderek artmaktadır. Yanlış ve kötü beslenme bir­çok hastalığın habercisi olmaktadır. Çevresel kirliliğin bu kadar arttığı, tarım ilaçlarının kullanıldığı, genleriyle oynanmış meyve ve sebzelerin bol tüketil­diği günümüzde, umutsuz düşünmeyip bilinçli tüketici olursak, hâlâ sağlıklı beslenebiliriz. Mevsiminde doğal olarak yetiştirilmiş sebzeleri taze, meyveleri olgun tüketmeliyiz. Antioksidanlarla erken yaşlanmanın önüne geçebiliriz

0
pixel Antioksidanlar ile Erken Yaşlanmaya Son0
  
Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar