Aspirin Cilt Kanserini Önlüyor

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 19:13

Araştırmacılara göre günde bir doz olmak kaydıyla aspirin veya başka bir ağrı kesici cilt kanseri riskinin % 15 oranında azaldığını ileri sürüyor.

aspirin 300x186 Aspirin Cilt Kanserini Önlüyor
8 yıl süren araştırmada 200 bin Danimarkalı gözlemlendi. Bu kişilerden 18 bininde cilt kanseri türleri teşhis edildi. Araştırma kapsamında kanser hastalarının yaşam şekilleri incelendi. Aspirin, ibuprofen veya naproxen gibi ilaçlar alıp almadıkları kaydedildi. Bu ilaçları düzenli olarak kullananlarda 2 kanser çeşidinde % 13-15 azalma gözlemlendi. Daha yaygın ve daha az etkili olarak bilinen bazal hücreli karsinomda ise hiçbir değişiklik kaydedilmedi.

Danimarka Üniversitesi hastanesinden uzmanlar, araştırmanın üzerine gidilmesi ve daha somut veriler elde edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Aspirinin bu etkisi daha önceden de ileri sürülmüştü. Sayısız araştırma aspirinin özellikle kalp rahatsızlıklarına karşı etkili olduğunu göstermişti. Ayrıca cilt kanserinin 1 numaralı sebebi olan UVB-UVA ışınlarından uzak durulmadığı takdirde kansere davetiye çıkarılıyor.

0
pixel Aspirin Cilt Kanserini Önlüyor0
  
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar