Bebeğinizin Cildini Koruyun

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:23

Cilt bakımı sadece yetişkinler için değil bebekler için de çok önemlidir.Hemen hemen herkesin cilt sorunu olduğu günümüzde aynı sıkıntıları bebeklerinizin çekmemesi için bilinçli bir ebeveyn olarak yapmanız gerekenler aslında çok basit.İşte bir kaç önlem;HAFTADA İKİ KEZ BANYO


Bazı ebeveynler bebeklerinin temizliğini ve hijyenini aşırı derecede ön planda tutuyorlar. Uzmanlar ise bu tutuma bebek emeklemeye başladıktan itibaren son verilmesini gerektiğini belirtiyorlar. Toz, kir ve çamur küçük çocukları korkutmaz. Ama onların dış dünyayla temasını sağlayan “kirli” oyunlar, kimi zaman anne-babaları estetik olarak rahatsız edebiliyor. Bebeğinizin toz, kir ve çamurla oyununda gözüne kaçma ya da yüzüne bulaştırması dolayısıyla günlük ritüel temizliği için uzmanların aşağıdaki önerilerini dikkate almak gerekiyor:

Sabahları ellerin ve yüzün yıkanması, geceden kalan teri alması ve bebeğin cildine ferahlık vermesi için yeterlidir. Ardından güzelce kremlenmiş bir ciltle onu güne hazırlayabilirsiniz.

Buna karşın akşam eller, yüz ve özel bölgelerini özenle temizlemek gerekiyor. Böylelikle günlük kirlerin gece boyunca cidini tahriş etmesini önlemiş olursunuz.

Tuvaletten çıkarken, yemekten önce elleri yıkamanın bir gereklilik olduğunu bebeklik döneminden itibaren öğrenmeleri gerekiyor. Eğer siz bu konuda onlara örnek olursanız, mikropların ve gün içinde cilt yüzeyinde biriken kirlerin yemekle birlikte vücuda alınmasını engelleşmiş olursunuz.

Vücut temizliği için haftada iki kez yapılan duş ya da banyo yeterli olacaktır. Aksi takdirde cildin koruma mantosu hasar görebilir. Tabii, yine cildin kurumasını engelleyecek bebek cildine özel nemlendiricileri ihmal etmemelisiniz.

Bebeğinizin vücudunu temizlediğiniz sünger nemli ortamlarda çok çabuk mikrop üretebileceğinden kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Eğer mutlaka kullanmaktan yanaysanız günlük olarak yıkamalı ya da kullanım öncesinde kaloriferin üzerinde kurutmalısınız. Aslında bu iş için ellerinizin yeterli olduğunu söylemeliyiz.

Hangi bakım ürününü kullanmalı

Bebek kozmetiğinde cilt bakım ürünleri oldukça geniş bir alanı kaplıyor. Siz tabii ki, bebek cildi için özel olarak geliştirilmiş ürünleri seçeceksiniz. Bu kremlerin içeriğinde yoğun yağ bulunmaktadır. Ayrıca çocuk sabunları da hafif ve cildin yağlanmasını önleyici bileşenlerle üretilmektedir. Bebek ürünü satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de içerdikleri katkı maddesi ve parfümlerin hassas bebek cildinde reaksiyonlara yol açabileceğidir. Bu olasılığa en iyi alternatif, bitkisel bazlı cilt bakım ürünlerine yönelmek olacaktır. Bu ürünlerde kullanılan saf yağlar tamamen cildin bakımına ve sağlığına yöneliktir. Ambalajlarının üzerinde hangi üründe hangi içeriklerin yer aldığı ise ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Bebeğinizin cildini güneşten koruyun

Uzmanlara göre bebeklerde cildin kendi “güneş koruyucu” mekanizmaları tamamen gelişmediği için, bebekler doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalı. Bununla birlikte yine de bebek cildi gölgedeki dolaylı güneş ışığının olumlu etkilerine ihtiyaç duyuyor: D vitamini üretimi kalsiyum emilimi için gerekli ve bunun sonucu olarak sağlıklı kemik gelişimi de güneş ışığıyla sağlanabiliyor. Yeterince güneş ışığı ve sıcaklığı, kardiyovasküler sistem, kan dolaşımı, sinir sistemi ve bedenin metabolik süreçleri üzerinde pozitif etkiye sahip.

Çocuk doktorları ve cilt uzmanları, aktif güneş korumasını (gün ortasında güneş ve doğrudan güneş ışığının engellenmesi, uygun giyinme ve siperlikli şapkaların kullanılması) öneriyor. Aynı zamanda yüksek güneş koruma faktörü (minimum GKF 15) içeren koruyucu kremlerin kullanılması öneriliyor. Buna ek olarak, bebekler için kullanılacak koruyucu kremlerin, UV ışınlarının cilt yüzeyinde yansıtılmasını sağlayan mineral filtreli (titanyum dioksit ve çinko oksit maddeleri içeren) ürünler olmasına dikkat etmek gerekiyor.

0
pixel Bebeğinizin Cildini Koruyun0
  
Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir