Çıban Nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:36

Deri üzerindeki kıl diplerinden cerahat mikroplarının içeriye girerek kıl dibinde ve de komşu dokularda iltihap oluşturmasına çıban adı veriliyor. Çıbanı oluşturan başlıca etmen, stafilokok bakterisidir. Bu bakteriler, herhangi bir rahatsızlık yapmadan deri yüzeyinde bulunabilirler. Ancak deride bir çatlak olduğunda kıl köklerine inerler ve orada çoğalıp çıbanı oluştururlar. Çıban vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Bu yazımızda çıban hakkında bilmek istediğiniz ne varsa bilgi edinebilirsiniz

 

ciban Çıban Nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Çıban oluşumunda; deri kızarıp daha duyarlı bir hal alır. Bir zaman sonra içinde irin bulunan çıban başı geçen süreyle gelişir ve ağrılı bir yaraya dönüşür.
Çıban tedavisinde, çıban oluşan bölgenin temiz tutulması çok önemlidir. Daha sonra ki aşama tahrişin önlenmesi ve antibiyotik merhemlerin uygulanmasıdır.
Bu işlemler şu şekilde gerçekleştirilir:
Antiseptik solüsyonlarla yara çevresi temizlenir.
Temizlenen bölge gazlı bir bezle örtüp bantlanır. Mümkün oldukça bölgenin su ile teması engellenmelidir.
Bulunabilmesi durumunda, karaboynuzotu tohumları dövüp, un haline getirip, çıbana sürmek iyileşme sürecini hızlandırır. Aynı şekilde keten tohumu dövülerek bal ile karıştırılıp kullanıldığında da aynı etkiyi yaratır.

0
pixel Çıban Nedir? Tedavisi nasıl yapılır?0
  
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar