Cilt Bakımı İçin Aromaterapi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 13:58

aromaterapi ya%C4%9Flar%C4%B1 300x200 Cilt Bakımı İçin AromaterapiAromaterapi, fitoterapinin bir tamamlayıcı bölümüdür. Fitoterapi, bitkilerle (tıbbi çaylar, şurup, eliksir vb) veya bitkilerin özüyle (kapsül, tablet formla uygulanan bitkisel tedavi biçimidir.

Aromaterapi ise bitkilerde bulunan sabit ve uçucu yağlarla yapılan tedavi sistemine verilen addır. Bitkisel özyağların kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı ve güzelliği için bedene uygulanması sanatıdır. Aromaterapi, hastalık­lardan korunmada, bazı hastalıklarda ise tedaviyi destekleyici ve tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır.

Aromaterapi kelimesinin çoğunlukla ‘kokuyla iyileştirme veya ‘iyi his­setme şeklinde anlaşılmasına rağmen aslında bitkilerle tedavinin uzantısı olan farklı bir tamamlayıcı tıp dalıdır.

Vücutta oluşan zihinsel ve fiziksel sorunları gidermek, vücut sağlığını ve zindeliğini korumak için kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir.

Aromaterapi yağları kas ağrılarından, soğuk algınlığına ve adet sancılarına kadar birçok tedavide kullanılır. Yatıştırıcı veya uyarıcı, ağrı giderici veya kas gevşetici, zehir atıcı, nefes açıcı, sinir sistemini dengeleyici, depresyon ve uy­kusuzluk giderici, hafızayı güçlendirici, hücre yenileyici gibi etkileri bulunur.

Bitki yağları banyo suyuna eklenir, masajla cilde uygulanır, teneffüs edilir veya odaya sıkılır. Yağları kullanma alanına göre kullanım yolları da değişiyor.

Aromatik kokular, burun yoluyla solunduğu zaman koku hücreleri vasıta­sıyla beyni ve sinir sistemini etkilerler. Terapötik, psikolojik ve fizyolojik etki­lere sahip olan, hastalıkları önleyebilen ve tedavi edebilen yağlardır.

150 civarında aromatik yağ var. Bu yağlar mikrop öldürücü, antiviral, ilti­hap kurutucu, ağrı kesici, antidepresan, balgam söktürücü, uyarıcı, sakinleşti­rici, hazmı kolaylaştırıcı ve idrar söktürücü özelliklere sahip.

Aromatik yağlardan azami faydayı sağlamak için tamamen doğal yağ kullanılmalı, sentetik olarak üretilen yağlar bahsedilen faydaları sağlamaz.

Saf uçucu yağlar, bitkilerin çiçek, kök, gövde, reçine veya kabuklarından ditilasyon,sıkma,ekstraksiyon, maserasyon ve emilme metotlarıyla elde  edilirler. Örneğin 4.000 kg gülden bir kğ gül uçucu yağı elde edilmektedir.

Bu sebeple fiyatı pahalıdır. Burada önemli bir konuya değinmek isterim. Genellikle aktarda ‘gül yağı‘ adı altında veya diğer isimlerle büyük boylarda (20-50 ml vb) satılan uçucu yağlar maalesef gerçek uçucu yağ değildir. Çünkü 20 ml gül yağını, orjinal 1 mL saf gül yağı fiyatının 5 hatta 10 katı düşük fiyata satmaktadırlar. Bilinçsizce raflara dizilen bu yağların hiçbir tedavi etkisi bu­lunmamaktadır. İçerikleri ayçiçeği ve pamuk yağından oluşup birkaç damla sentetik gül esansı eklenmektedir.

Tedavide mutlaka doğal-saf uçucu yağları kullanmalıyız. Satın alırken de kapalı, küçük (1 ml, 5ml, 10 ml), güneş geçirmeyen, kahverengi veya mor koyu renkli camlarda olanları almalıyız.

0
pixel Cilt Bakımı İçin Aromaterapi0
  
Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar