Cilt İçin Doğal Tonikler Nelerdir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:18

Güzellik uzmanı Seda Sakacı cilt bakımında kullanılan doğal tonikleri ve özellikleriniz açıklıyor.

Doğal Tonikler

Hidrolat veya hidrosol olarak da bilinirler. Bitki ve çiçeklerin, buhar damıtma veya suya yatırma yöntemiyle çıkarılan yoğuşmus sulardır. Genellikle damıtma, aromatik yağları elde etmek için uygulanmaktaysa da sadece hidrolit elde etmek için de yapılabilmektedir. İdeali düşük atmosferik basınç altında uzun süreli damıtma yöntemiyle tüm terapötik etkinin korunmasıdır.

Damıtma sonrasında yoğunlaştırılan suda, örneğin 2 litrede ortalama 0,5 gr kadar uçucu yağ bulunur. Bu da esans amaçlı kullanılmaktadır. Hidrolatın, tamamen doğal (dağ ve orman bitkileri vb) veya sertifikalı organik bitkilerden elde edilmesi, yani zirai ilaçlardan, suni gübrelerden armdırılmış tarım yoluyla yetiştirilmiş bitkilerin kullanılması gerekmektedir.

Doğal Tonikler (Hidrolatlar)cilt bakımında şu amaçlarla kullanılır:

  • Cilt temizleyici
  • Cildin pH dengesini düzenleyici
  • Cildi koruyucu
  • Kremlerin etkinliğini artırıcı

En sık kullanılan hidrolatlar ve kullanım amaçları şöyle sıralanabilir: 

GÜLSUYU

Gül bitkisinin taç yapraklarının damıtılmasıyla elde edilir. Eski tıp bilgini İbn-i Sina ve sonrasındaki Osmanlı hekimleri, ferahlatıcı ve dinlendirici özel­liği nedeniyle ruhsal hastalıkların tedavisinde gülsuyu kullanırdı.

Günümüzde de doğal kozmetiklerde en sık kullanılan ‘hidrolat’ çeşididir. Mikrop öldürücüdür (antiseptik). Hafif temizleyici etkisi vardır. Cilt tahrişle­rini azaltıcı, nemi koruyucu ve serinleticidir. Her cilt tipinde kullanılabilir. Göz nezlesi ve göz iltihaplarında da etkilidir. Göz kompresi olarak uygulanabilir.

LAVANTA SUYU:

Cilde canlılık ve zindelik kazandırır. Gülsuyundan daha fazla temizleyici etkisi vardır. Normal, karma ve yağlı ciltlerde rahatlıkla kullanılabilir.

KEKİK SUYU

Uyarıcı ve mikrop öldürücü etkisi vardır. Karma ve yağlı ciltler için uygundur.

NANE SUYU

Serinletici ve mikrop öldürücü etkisi vardır. Cilde aydınlık ve canlılık verir. Karma ve yağlı ciltlerde kullanılır. Gözenek açıklığı yaşayan ciltlerde etkilidir.

Yaz aylarında püskürtmeli bir şişeye koyup yanınızda bulundurabilirsiniz. 1 ya da 2 püskürmeyle serinliği hissedeceksiniz.

MERSİN SUYU

Büzücü ve mikrop öldürücü etkisi vardır. Yağlı ve özellikle gözenek proble­mi olan ciltlerde uygulanabilir.

PAPATYA SUYU

Hassas ciltler için uygundur. Yumuşak bir etkiye sahiptir. Kılcal damar hassasiyetliği olan ciltlerde, sorunun ilerlemesini önler. Cildi yatıştırıcı etkisi vardır.

0
pixel Cilt İçin Doğal Tonikler Nelerdir?0
  
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir