Cilt lekeleri neden oluşur?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:21

Cilde rengini veren melanin maddesi mütenevvi sebeplerden ötürü hasara uğramakta ve bunun sonucunda da cilt renginde yer yer açılmalar ya da koyulaşmalar husule gelmektedir. Cilt rengindeki bu açıklık ya da koyuluk ciltte lekelenme sorunu olarak tabir edilmektedir. Peki melanin pigmentleri hangi sebeplerden dolayı zarar görmekte ve cilt lekeleri husule gelmektedir.

Ciltte lekelenmeye yol açan oldukça çeşitli sorunlar bulunmaktadır. Bu lekelerin kimileri genetik nedenlerden dolayı oluşmakta, kimileri ise sonradan husule gelmektedir. Cilt lekeleri bazen dönem dönem bazen de sürekli olarak görülmektedir. Bilhassa yaz aylarında güneş ışınlarından dolayı dönemlik lekelenmeler ortaya çıkar. Aynı şekilde kadınların gebelik dönemlerinde husule gelen lekelenmelerde dönemliktir.

Genetik faktörler, güneş ışınları ve gebeliğin yanı sıra ciltte lekelenme sebepleri yaşın ilerlemesi ve stres gibi faktörlerde olabilir. Boyutları değişen cilt lekeleri bazı sistemik hastalıklardan, enfeksiyonlardan , yanlış kozmetik ürün kullanmaktan ya da kullanılan bir takım ilaçlardan da husule gelir.

0
pixel Cilt lekeleri neden oluşur?0
  
Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar