Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:22

Kozmetik ürünler, doğal maskeler cilt bakımı için kullanılan kremler vb.ürünlerin hemen hemen hepsinde hangi cilt tipine uygun oldukları yazılıdır.Peki siz hangi cilt tipine sahipsiz?İşte sorunun cevabı tüm ayrıntılarıyla;

cilt tipi nas%C4%B1l belirlenir 150x150 Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?                               http://ciltsacbakimi.com

Cilt tipinizi sekiz adımda teşhis edebilirsiniz.

1-Cilt rengi: Solgun cilt, dış etkenlere karşı duyarlıdır. Bu hassasiyet belirtisidir. Ayrıca tahrişten dolayı kırmızılık olabilir.

2-Cilt yapısı: Kuru ciltler kâğıt görüntüsündedir, cilt tabakası kurudur.Yağlı ciltlerde, cilt kaygandır. Karma ciltlerde, alın, burun ve çene bölgesi parlak, diğer bölgeler daha mat ve kuru olabilir. Normal ciltler tek renktir ve sıkılık kaybı yoktur, gözenek ve siyah nokta problemleri olmayan cilt tipidir. Hassas ciltlerde, derinin bazı bölgelerinde pembelikler ve kılcal damar hassasiyetleri gözükebilir.

3-Gözeneklerin hacmi: Yağlı ciltlerde, cildin aşırı çalışması sonucu göze­neklerde genişleme fark edilir. Normal ciltlerde ise bu genişleme yoktur. Kuru ciltlerde gözenek genişlemesi problemi yaşanmaz ama nemsizlikten çizgilerin belirginleşmesi daha fark edilir bir durum sergiler. Karma ciltlerin alın, burun ve çene bölgesinde yağlanma olduğundan, siyah nokta ve gözenek genişlemesi problemi yaşarlar.

4-Yağ bezelerinin aktivitesi: Cilt üzerinde fark edilen yağ, aşırı salgılama belirtisidir.

5-Eski cilt tipinin tayini: Yaşlı ciltlerde görülen büyük açık gözenekler, cildin yağlı olduğunu, izler ise akneli olduğunu belirtir.

6-Elastikiyet: Cilt üzerinde oluşan çizgilerin fazlalığı, cildin erken yaşlan­ma veya doğal evresinde olduğunun belirtisidir.

7-Ciltte leke ve izler: Kılcal damarlar, hassasiyetin; küçük sivilceler ise cilt dengesizliğinin belirtisidir.

8-Cilt tipi tayini:Cilt tipinizi şu şekilde belirleye bilirsiniz.

Normal Cilt Tipi:Bir kâğıt mendilin tek katını çıkartın ve cildinize örtün, parmak uçlarınızla hafif baskı oluşturun. 3 dakika bekledikten sonra eğer kâğıt mendile yağ geçmemiş ise, ayrıca cildinizde sivilce ve pürüz yoksa normal cilt yapısına sahipsiniz demektir. Normal ciltlerde yağ, nem ve asit oranı dengelidir. Bu az bulunan cilt tipinin dokusu düzgün­dür, gözenekler hiç belli olmaz, pürüzsüzdür.

Karma Cilt Tipi:Yüzünüze bastırıp çektiğiniz kâğıt mendilde, burun, alın ve çene bölgesinde yağ tabakacıkları varsa ve yanaklarınızda zaman zaman gerilme hissediyorsa­nız ‘karma’ cilde sahipsiniz demektir. Karma cilt, yağlı ile kuru arasında kalan bir cilttir. Alın, burun ve çene bölgesi yağlıdır. Yanaklar ve göz çevresi kurudur.

Yağlı Cilt Tipi:Eğer kâğıt mendilin çeşitli yerlerinde yağ izleri çıkmışsa ve çene, alın, yanak bölgeniz parlak bir görünüme sahipse, cilt gözenekleriniz normalden biraz daha büyük ve sivilceler göze çarpıyorsa ‘yağlı’ cilde sahipsiniz demektir. Yağlı ciltle­rin görünümü koyu renkte ve daima parlaktır. Cilt kalın ve kabadır, gözenekler açıktır, çoğu zaman siyah nokta ve sivilceler oluşur. Sıkça akneye rastlanır.

Kuru Cilt Tipi:Eğer kâğıt mendil üzerinde yağ değil de, pul pul dökülmüş deri kalıntıları bulunuyorsa ve cildiniz nemlendirici kremler kullanmadığınızda gergin duru­yorsa  kuru cilde sahipsiniz demektir. Kuru cildin dokusu genellikle düzgün­dür ama hep gergin durur. Özellikle banyo sonrası pul pul olur, kızarma ve yanma hissi vardır. Genç yaşlarda bile kırışmalar oluşabilir.

0
pixel Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?0
  
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar