Doğal Güzellik İçin Mutfağa Girin!

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:45

İyi bir mutfak kilerinde hububattan hardala, hazır çorbalardan fıstık ezmesine kadar her çeşit malzeme bulunur. Sizin kişi­sel güzellik kileriniz de birçok ürünle dolu olmalıdır. Bölgesel ağda bantlarından tutun da beklenmedik mutfak kazalarında kulla­nabileceğiniz lavanta özü yağına kadar her şey, ihtiyacınız olduğu anda size değeri tartışılamaz bir yardım sunacaktır. Bu tip ürünle­rin çoğu aynı anda birçok işe yarayabileceği gibi başka ürünlerin de yerini tutabilir.

ŞAP

Görünüş olarak kuvars taşına benzeyen şap,bileşeninde potasyum fosfat ve alun adlı mineraller içerir. Küçük şap parçaları birçok işe yarayabilir. Koltukaltı deodorantı olarak ya da tıraştan sonra oluşabilecek minik sıyrıkları iyileş­tirmek için kullanabilirsiniz.

Güzellik Seferleri

Din uğruna yapı­lan haçlı sefer­lerini bilirsiniz. Aslında bu seferlerin altında yatan gizli amaç, uğruna sava­şılan topraklardaki şap taşına sahip olmaktı. O gün­lerde şap taşı birçok derde deva olabilen bir mineraldi.

KARBONAT

Özellikle dişlerinizi fırçalamak için faydala­nabileceğiniz karbonat aynı zamanda gece boyunca üzerinde bıraktığınız takdirde sivilce­lerinizi kurutmaya da yarar. Nemli saça uygula­dığınız zaman kullanmış olduğunuz bütün saç şekillendirici ürünlerin temizlendiğini görecek­siniz. Kurumuş dirsek ve dizlere de iyi geldiği bilinen karbonatın bir diğer faydası da yüzde kullanılabilen mükemmel bir arındırın ürün olmasıdır.

ESKİ BİR DİŞ FIRÇASI (VE DİŞ MACUNU)

Tıpkı kediler gibi diş fırçaları da dokuz canlı­dır. Kaş ve kirpikleriniz için gayet uygun bir tarak görevi görür. Dudak, dirsek ve dizlerinizde uygulayarak arındırma işlemini yapabilirsiniz.Saç boyası ve gölgelendirme işlemlerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca kalemtıraş saç fırçası cımbız gibi araçları, temizlemeye yarar.

TATLI BADEM YAĞI

İşte her derde deva bir ürün daha: kuru ciltler için mükemmel bir nemlendirici ve aynı zamanda harika bir göz makyaj, temizleyicisi. Tırnaklardaki ölü derileri yumuşatır kuru ve yıpranmış saçlara hacim ve parlaklık verir.Cildimizin ihtiyacı, olduğu anlarda yumuşatıcı olarak banyoda kullanabilirsiniz. Özellikle aktarla dan kocaman bir şişe edinmenizi tavsiye ederim.

ŞEKER YARDIMIYLA TEMİZLİK

Küveti doldurun ve içine bir avuç beyaz ya da esmer şeker atın. Suyla şeker birleşince oluşan macunumsu karışım hem kuru cildinizi temizleyecek hem de dirsek, diz ve topuklardaki inatçı lekeleri çıkaracaktır.

BAL

Güçlü bir antibakteriyel olan bal özellikle yağlı ve lekeli ciltlerde etkilidir. (Herhangi bir lekenin üzerine biraz bal sürüp yara bandoyla kapatın; sabah kalktığınızda lekenin yok oldu­ğunu göreceksiniz.) Maddeleri bir arada tuttuğu için, yüzünüze uyguladığınız birçok maske bal içerir. Eski Vermont geleneklerinde, hastaları iyi­leştirmek için yaraların üzerinde bal kullanılır­mış. Ne kadar tatlı değil mi?

BEBEKLER İÇİN ISLAK MENDİLLER

Bu mendiller sadece bebeğinizin altını temiz­lemek için değil inatçı göz makyajınızı ya da kıyafetlerinizin üzerine bulaşan ruj veya diğer kalıntıları bir çırpıda temizlemek için de ide­aldir. Mendili lekenin üzerinde hafifçe gez­dirdikten sonra biraz suyla ıslatın. Henüz tam kurumamış olan ojeniz ayakkabınıza bulaştığında bu mendiller yardımıyla oradaki lekeden kolayca kurtulabilirsiniz.

LAVANTA ÖZÜ YAĞI

Aromaterapi hiç ilginizi çekmiyor olsa bile evinizde mutlaka lavanta özü yağı bulun­durmalısınız. Bu yağın özellikleri saymakla bitmez: rahatlamaya ve gevşemeye ihtiyacı­nız varsa, küvetinize bir iki damla damlatın. Mutfağınızda da mutlaka bir şişe bulundurmalı­sınız çünkü bu yağ yanıkların acısını hafiflettiği gibi kızarıklık ve iz kalma ihtimallerini de orta­dan kaldırır. Romatizma şikayetinden yakını­yorsanız eklem yerlerine lavanta yağıyla masaj yaparak bu ağrıları azaltabilirsiniz.

BANYO TUZU

Hesaplı olduğu kadar stres yatıştırıcı özelliği de bulunan güzel kokulu banyo tuzları, ruh halinizi düzenler ve yorgun kaslarınızı rahatla­tır. Ayrıca banyoya girmeden önce hafif ıslak cil­dinize bu tuzla masaj yaparsanız cildiniz daha sonra süreceğiniz nemlendiriciyi çok daha iyi emecektir.

DONMUŞ SEBZELERLE DOLU MİNİK TORBALAR

İncinmiş diz veya bileğinizdeki acı, yanıklar ve ağdadan hassaslaşmış cildiniz için buzlukta bir torba donmuş sebze ya da meyve bulundurun. İçinde minik sebze meyve parçalarının bulun­duğu torba, vücudunuzun herhangi bir bölge­sine kolayca uyum sağlayacaktır.

Geleneksel Cilt Arındırma Yöntemleri

Her kültürün kendine özgü cilt arındırma yöntemleri vardır. Kuzey Avrupa ülke­lerindeki insanlar ciltlerini kurumuş deniz yosunu ile ovarlar. İsrailliler ise Ölü Deniz tuzunu kullanırlar. İran halkı volkanik kayaları ufalayarak ciltlerini temizlerler. Orta Amerikalılar ise agav bitkisinin çuvalımsı otlarını kullanırlar. Japon hamamlarında da cildi temizlemek için doğal kıllardan yapılmış fırçalar ter­cih edilir.

POŞET ÇAYLAR

Poşet halindeki siyah, yeşil ya da papatya çayı kitap boyunca faydalarından sürekli bahsede­ceğimiz ürünler arasında olduğundan evinizde mutlaka bulundurmanız gerekir. Kullanılmış poşet çaylar göz altındaki şişlikleri giderme,morlukları azaltma ve küçük yanıkları hafifletme konusunda faydalıdır. Papatyanın yorgun cildi yatıştırma özelliği vardır ve ayrıca papatyayla yapılan kompres ciltteki kızarıklıkları azaltır. Mesela bikini bölgesine ağda yaptıktan sonra bir kumaş parçasını ılık papatya çayına hatırın ve on dakika boyunca cildinizde bekletin.

KİL MASKESİ

Kil maskesi yalnızca yüzdeki (ya da göğüs ve sırttaki) fazla yağı almakla kalmaz aynı zamanda sivilceleri kurutur ve böcek ısırıklarının yol açtığı kaşıntıları da hafifletir.

SOĞUK AĞDA BANTLARI

ğer yüzünüzdeki tüyleri ağdayla alıyorsa­nız, bunu kendiniz de yapsanız, profesyonel birine de yaptırsanız evinizde soğuk ağda bant­larından çokça bulundurmalısınız. Ağdanızı bir güzellik salonunda yaptırıp çıksanız bile, gözden kaçmış tüyleri veya acil zamanlarda gözünüze çarpanları hemen temizleyebilirsiniz.

YOĞURT

Az yağlı ya da yağsız yoğurt sağlığınıza iyi geldiği kadar cildiniz ve saçlarınız için de mükemmel bir besleyicidir. Kalsiyum bayanlar, kalsiyum! Kuru ve gergin cildinize uyguladığınızda daha pürüzsüz ve ipeksi bir görünüm yakaladığınızı fark edeceksiniz. Yağlı cilde uygulayın; fazla yağı emdiğini göreceksiniz. Sadece on beş dakika saçlarınızda tutacağınız basit bir yoğurt maskesi kepeklerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

TÜLBENT

Bütün yüz ve vücut maskelerini uygularken maskenin üzerini tülbentle kapatırsanız daha etkili sonuçlar alırsınız.

0
pixel Doğal Güzellik İçin Mutfağa Girin!0
  
Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar