Ender Saraç Saç Bakımı ve Saç Maskesi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 01:07

Dr.Ender Saraç Saç bakımı için yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında önemli bilgiler veriyor ve bu bilgileri muhteşem bir saç bakımı maskesi ile daha kolay hale getiriyor.

SAÇ BAKIMI

Birçok insanda doğal olarak saçların zayıf düştüğü dönemler olur. Erkeklerde hormonal ve genetik; kadınlarda ise metabolik ve hormo­nal bazı nedenlere bağlı olarak ve her iki cinste de beslenme bozuk­luğuna bağlı saç dökülmesi ortaya çıkabilir. Ayrıca lohusalıkta, son­baharda, kronik rahatsızlıklarda, yanlış diyet ve rejimlerde, uzun sü­reli ruhsal gerginlikte, uzun süreli antibiyotik kullanımında da saç dökülmesi artabilir. Bunun yanı sıra demir, çinko ve bazı vitaminle­rin eksikliği de saç dökülmesinin nedenleri arasında olabilir. Kemo-terapilerde, tiroit hastalıklarında ve anemide de saç dökülmeleri meydana gelebilir.

Bitkisel takviyeler: kalsiyum, çinko, multivitaminler, atkuyruğu, biotin, A ve E vitaminleri, shen-min, Bepanten bu konuda yardımcıdır. Yoğun strese bağlı saç dökülmelerinde, sarı kantaron hapları da kullanılabilir. Bitki çayları: atkuyruğu, ısırgan, adaçayı, biberiye, meyankökü kekik ve zerdeçal oldukça faydalıdır.

Baharatlar: zerdeçal, rezene kekik, biberiye ve dereotu çok yararlıdır. Beslenmede dikkat edilmesi gerekenler: fazla miktarda kırmızı et, yağlı şarküteri, çok kimyasal katkılı yiyecekler, aşırı asitli ve baharatlı besinler olumsuz etki gösterirler. Soya fasulyesi, ıspanak, pazı gibi yeşil lifli yap­raklı sebzeler (özellikle taze ısırgan), zeytinyağı, meyankökü şurubu, kı­nakına şurubu yararlıdır.

Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler: saçın tüm nemini ve yağını alan temizleyicilerle aşırı sık yıkamak, çok klorlu havuzlarda yüzmek, kalitesiz boyalar kullanmak, haricî uygulamaları saçı deforme edecek şekilde sık yapmak saç dökülmelerini artırır.

Hatalı beslenme veya bazı emilim bozuklukları söz konusuysa, özellik­le demir ve kalsiyum, çinko, A, E, D, biotin gibi bazı vitaminlerin ek­sikliği saç dökülmesinin önemli sebeplerindendir. Tiroit hastalıkları, bazı hormonal ve metabolik rahatsızlıklar da saç dökülmesinin tıbbî nedenleri arasında olabilir.

sa%C3%A7 bak%C4%B1m maskesi e1349682671528 150x150 Ender Saraç Saç Bakımı ve Saç Maskesi

Evde uygulanabilecek bir saç bakım maskesi

  • 1 tatlı kaşığı susamyağı
  • 1    tatlı kaşığı tatlı bademyağı
  • 1/2 tatlı kaşığı hintyağı
  • 2    ampul Bepanten
  • 2 ampul E vitamini

Bütün malzemeler ılık olacak şekilde bir kabın içerisinde karıştırılır. Bu karışım, önceden 2-3 dakika su buharına tutulmuş olan saçlı deriye, avuç içiyle ve yumuşak hareketlerle yedirilir. 10 dakika kadar yumuşak bir masaj yapılır, 1,5-2 saat kadar saçlı deriye emdirildikten sonra ol­dukça yumuşak bir şampuanla, saçı aşırı zorlamadan yağın fazlası akı­tılır. Gerekirse hafifçe ikinci bir şampuan daha yapılır. Daha sonra saç­lar soyalı veya doğal saç kremleriyle hafifçe nemlendirilir. En son duru­lama ise aşağıda tarif edilen bitki özlü suyla yapılır.

Son durulama için karışım tarifi: 1 litre suyun içerisinde, birer çorba ka­şığı adaçayı, ısırgan, biberiye, at kuyruğu ve 2 çay kaşığı lavanta kayna­tılır. Özlerini vermeleri için 4-5 dakika bekletildikten sonra süzülür ve elde edilen su yaklaşık 10 litre suyla dolu bir bidona aktarılır. Bidonda­ki su, bir hafta, on gün kadar son durulama suyu olarak kullanılabilir.

0
pixel Ender Saraç Saç Bakımı ve Saç Maskesi0
  
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar