Hangi Bakım?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:55

Hangi Bakım?

Çoğumuz kişisel bakım adı altında en çok saç ve cilt bakımımız üzerine dururuz. Bu konuyla ilgili günlük uygulamalarımız öncesinde pek azımız hangi ürünün nerede kullanılacağı hakkında bir araştırma yapmakta. Örnek vermek gerekirse ciltlerin yapısı ya da saçların tipi bu hususta ele alınabilecek en isabetli olaylardır. Tabi bunun yanında güneş ışığına maruz kaldıkları zaman nasıl etkilendikleri, hava şartları ve moral de büyük etkenlerdir.

Saçlarımızın yapısını ve saç derimizi iyi tanımalı, uygulayacağımız saç bakım ürünlerini buna göre seçmeliyiz. Elinizi saçlarınıza sürdüğünüz zaman pürüzlü ve sert bir zemin ile karşılaşıyorsanız saçlarınız gücünü ve canlılığını kaybetmiş demektir. Bu durumu durdurmak içinse saç bakım ürünleri, saç temizleyicileri ve güçlendiricileri kullanmanız şart. Bunların yerine kulaktan dolma bilgilerle hareket edip, yumurta sarısı ya da mayonez sürmeyi tavsiye etmiyorum.

Saçların nasıl taranacağına geldiğimizde ise şunu bilmeniz lazım ki plastik taraklar çok zararlıdır. Bunun sebebi kimyasında bulunan bazı maddelerin saç dökülmesi, saç kepeklenmesine ve yıpranmasına yol açmasıdır. Plastik taraklar yerine kemik olanları tercih ediniz. En iyi saç tarama yöntemi ise saçlar ıslakken taramaktır. Kuruyken tararsanız dalgalanmasına, elektriklenmesine ve kırılmasına sebep olursunuz. Saçlarınızı, saç düzleştirici yerine saç fırçası, maşa yerine de bigudi ile şekillendirmeye çalışın.

 

Saç bakımı için en önemli adım ise sağlıklı beslenmedir. Saçlar gün içinde çok fazla kan yoluyla alınan vitamin ve minarele ihtiyaç duyarlar. Yumurta beyazı, baklagiller, kırmızı et, demir ve çinko gibi besinler saçlarınız için oldukça faydalı besinler olup düzenli uyku ile tüketildiğinde hem saç hem de cilt sağlığı için yararları büyüktür.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, sağlıklı beslenme sağlıklı saçların altın kuralıdır. Unutmayın ki saçlar için gerekli olan vitamin ve minareller ancak kan yolu ile saçlarınızı besleyebilir. Kırmızı et yumurta beyazı ve kurubaklagillerde bulunan; B12 vitamini, demir, folik asit, çinko ve biotin hem cildiniz hem de saç kökleriniz için oldukça yararlıdır.

Cilt sağlığında ise uygulayacağınız cilt bakım ürünlerini seçerken cildinizin kuru mu, yağlı mı yoksa karma cilt yapısına sahip mi olduğunu belirleyin. Çünkü bu cilt türlerinin hepsine ayrı ayrı bakım uygulamasınız. Bunların yanında yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirin. Çünkü güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmış ciltlerde kahverengi lekeler oluşur. Çoğu yaşlı insanın ellerinin bu şekilde olmasının sebebi güneş ışınlarıdır.

Ayrıca parfüm sıkarken, sıktığınız bölgenin güneşe ne kadar maruz kalacağına dikkat etmelisiniz. Mesela floral ve odunsu esanslı BurBerry parfümlerinin ciltte kalıcığı yaklaşık 4 saattir. Lakin kokusu uçsa bile içerisinde bulunan bazı maddeler cildinizde kalabilir ve güneş ışığı ile birleşince cildinize zarar verir.

0
pixel Hangi Bakım?0
  

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar