Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:38

cilt tipi nas%C4%B1l belirlenir 284x300 Hassas Ciltler İçin Bakım ÖnerileriHassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Bütün cilt tipleri üzerinde olumsuz etkisi olan sağlıksız beslenme, aşırı sıcak, sigara ve fazla alkol kullanımı, yeterince su içmeme gibi durumlar hassas cilt yapısına sahip olan kişiler üzerinde daha da olumsuz etki yapar. Hassas ciltlerin belli başlı sorunları sıklıkla sivilce ve siyah noktalar oluşması, kızarıklık, yanma/batma/kaşıntı hissi ile cilt bariyerindeki bozukluklardır. Ciltte kuruluk hissi, döküntüler, alerjik veya tahriş egzamaları da görülür. Hassas ciltler ile ilgili şikayetler yaz aylarında kış aylarına göre daha yoğundur. Böyle bir cilt yapısı olan kişilerin olabildiğince az sayıda kişisel bakım ve hijyen ürünü kullanması ve her türlü bakım ve temizlik ürününü seçerken son derecede dikkatli davranması gerekir.

Hassas ciltler için kullanılacak cilt bakımı ürünlerinin ph değeri 5.5 olmalıdır. Bu cilt yapısı bazen uygun ürünlere bile olumsuz reaksiyon verebilir. Düzensiz, dengesiz ve stresli bir yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıkları bu cilt yapısına sahip kişileri diğerlerinden daha fazla etkiler. Gereğinden az veya fazla uyumak, kötü beslenmek, bağımlılık oluşturan zararlı maddeler kullanmak, uzun süre boyunca fazla sıcak veya fazla soğuk ortamlarda kalmak hassas ciltli kişilerin sorunlarını arttırır. Hassas cilt yapısı hemen her türlü etkenlere karşı son derecede düşük tolerans gösterir. Kimyasal içerikli bakım ürünlerinden çok bitkisel ve doğal reçetelere yönelmek, bazı hallerde bunu bile dermatolog tavsiyesi doğrultusunda yapmak gerekir.

Bu tip cilt yapısı için özel olarak üretilmiş olan bakım ve makyaj malzemeleri kullanılarak hassas ciltler ile ilgili yakınmalar minimuma indirilebilir. Bedenin her bakımdan sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlayacak doğrultuda davranmak bu cilt yapısına sahip olanlar için daha da büyük önem arz eder. Bolca su tüketmek ve bunu direkt su alımı şeklinde yapmak cildin doğal neminin korunması açısından hayati önem taşır.

0
pixel Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri0
  
Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar