İş güvenliği uzmanlık sürecinde müfredat

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:20

İş güvenliği uzmanlık sürecinde müfredat
İş güvenliği uzmanlığı, tıpkı işyeri hekimliği gibi kanunlarca elli ve üzeri işçi bulunduran kurumlar için zorunlu hale getirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulama, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenmekte ve iş güvenliği uzmanları ile ilgili herşey, bakanlıkça ayarlanmaktadır. Buna iş güvenliği uzmanı olabilmek için hangi kurumlarda kurs görüleceği ve müfredatın ne olacağı da dahildir.
Bu müfredat, iş yerinde gerçekleşebilecek kazalardan meslek hastalıklarına, temel hukuk kurallarından işyeri risk etmenlerine kadar çeşitli konuları kapsar. Burada amaç, işyeri güvenliği ile ilgilenecek iş güvenliği uzmanının mevcut işçileri tehdit edebilecek her türlü etmeni hesaplaması ve ona göre davranmasıdır. İş güvenliği uzmanı bulunduran işyerlerinde, güvenlik bu uzmandan sorulmakta ve tehlikeli durumlarda iş güvenliği uzmanı doğrudan sorumlu olmaktadır.
Müfredat bakanlıkça belirlense de, eğitim sürecinde kursta sunulan eğitimin kalitesi de son derece önemlidir ve iyi eğitim öne çıkmaktadır. Bu bağlamda kalitenin eğitimi, takdir toplamakta ve beğenilmektedir. Kalite Akademi, özellikle kaliteli eğitmenleri ve ciddi eğitim anlayışı ile, ileride büyük sorumluluk alacak iş güvenliği uzmanları yetiştirmektedir.
İş güvenliği uzmanı olabilmek için, basi geçen müfredata bağlı eğitim, 220 saat sürmektedir. Bu eğitimin 180 saati pratik bilgi eğitimidir ve en fazla 90 saati uzaktan olabilir. 90 saatinin muhakkak örgün eğitim olması bakanlıkça şart koşulmuştur. Geri kalan 40 saatlik eğitim ise stajdır. Bu stajın, yani uygulama eğitiminin iş güvenliği uzmanı barındıran bir işyerinde yapılması uygun görülmüştür. İş güvenliği uzmanları bu eğitimden sonra, yine bakanlıkça belirlenen tarihlerde sınava tabi tutulurlar ve başarılı olanlar, iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmaya hak kazanır ve sertifikala sahibi olurlar.
Sertifikalı iş güvenliği uzmanları için eğitimde gördükleri müfredatın önemi göreve başlayınca anlaşılmakta ve ayrıca gördükleri kaliteli eğitimin meyvelerini, görev sırasında almaktadırlar.

0
pixel İş güvenliği uzmanlık sürecinde müfredat0
  
Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar