Oruç güzelleştirir mi?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 17:05

Oruç yaza denk gelip uzun saatler tutulunca, sorular da artıyor. Gün uzun, hava da sıcak olunca oruç cildi nasıl etkiler? Oruç, aynı zamanda cilde canlılık veren bir detoks mudur?

Manevi tatminin yüze yansıyan pozitif etkisi de cildi güzelleştiriyor mu mesela?

Oruç tutarken cilt sağlığı açısından nelere dikkat etmek gerekir?

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, eğer sağlıklı beslenir ve bol su içersek orucun bir nevi detoks gibi değerlendirilebileceğini söylüyor. Cilt sağlığı için şartlarıysa sağlıklı besin elementlerini yeterli miktarda almak, kimyasal katkı maddelerinden uzak durmak ve olabildiğince çok su içmek. Bu şartlar altında cilt canlanıp parlıyor.

Doktor Gönül Ateşsaçan da “Oruç tutmak tam bir arınma, yani detokstur. Vücut toksinlerden arınır ve tüm organlar sindirimle uğraşmak yerine kendini yeniler. Cildimiz de buna dahildir. Onun şartı da bolca sıvı almak. Bunun da en kolay yolu, su, taze meyvelerden yapılmış meyve kompostosu ve ayrandır” diyor.

Kolajeni sürdürmek için

Yine bir diyetisyen ve yaşam koçu Gizem Şeber ise orucu kısmi bir detoks olarak nitelendiriyor: “Bazı bilimsel çalışmalar, orucun sindirim sistemini dinlendirdiği yönünde bilgiler sunuyor. Fakat sahurla iftar arasındaki uzun zaman dilimi nedeniyle yaz aylarına denk gelen ramazan ayları tam bir detoks olarak değerlendirilemez.”

Cildin kolajen yapısını sürdürebilmesi için birçok mineral ve vitamine, aynı zamanda proteine ihtiyacı olduğunu belirten Şeber, düzenli olarak süt, yoğurt, ayran, yumurta, peynir, et, tavuk, balık ve C vitamininden zengin sebze ve meyveler tüketilmesini öneriyor. Vücutta sıvı kaybını dengelemek adına çay, kahve ve kolalı içecek gibi kafeinli içeceklerin tüketiminin azaltılmasını öneren Şeber, E vitamininin en zengin kaynakları fındık, badem ve cevizin günde 1 avuç tüketilmesini tavsiye ediyor. Cilt dostu Omega-3 yağ asidinin en zengin kaynağı balığı Ramazan’da tüketmek istemeyenlere önerisiyse, semizotu ve kuruyemişler. Ayrıca tam buğday, çavdarlı ekmekler, kepekli pide, kepekli lavaş gibi yiyecekler de beslenme düzeninde mutlaka yer almalı.

Cilt sağlığı için…

Dr. Gönül Ateşsaçan cilt sağlığı açısından sahurda alınması uygun olan destek ürünleri şöyle sıralıyor:

Multivitamin (kişi zayıfsa)

Antioksidan

Omega 3

C vitamini

Doğal karışımlar (kalsiyum, magnezyum ve çinko gibi destekler)

Cildi parlatan kokteyl

Diyetisyen Gizem Şeber’den serinleten ve cildin parlamasına yardımcı olacak bir meyve kokteyli:

Malzemeler(4 kişilik)

2 su bardağı elma suyu

Potasyum ve liften zengindir, cildin su ihtiyacını karşılamaya yardımcı.

10 adet böğürtlen

Antioksidan kaynağıdır, cilt üzerinde yaşlandırıcı etkisi olan serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcıdır.

4 adet portakal

Cildin kolajen yapısının sentezi için gerekli olan C vitamininden zengindir.

4 adet havuç

Cilt sağlığı ve bronzlaşması için gerekli olan karotenoidleri içerir.

Hazırlanışı

Portakalların ve havucun suyunu sıktıktan sonra tüm malzemeleri blender’den geçirin.

1 porsiyonu ortalama 160 kalori içerir. İftardan bir saat sonra tüketimi daha uygundur. Ayrıca diyabet ve hipoglisemi hastalarının tüketmesi önerilmiyor! 

0
pixel Oruç güzelleştirir mi?0
  
Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar