RF Sikloraterapi Lazer Tedavisi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 21:13

Skleroterapi bir tür varis tedavisidir. Skleroterapi şöyle gerçekleştirilir; damar içine sklerozan madde adı verilen, kimyasal bir madde verilir. Bu madde damarın içi duvarını tahrip ederek kapanmasını sağlar ve varisli damarı yok edilmesini sağlar. Bu ilaç, damar içine ince bir iğne ile girilmek suretiyle enjekte edilir. Ayrıca bu ilacın bir sıvı şekli, bir de köpük şekli bulunmaktadır. Köpük şeklindeki ilacın kullanıldığı durumlarda bu tedaviye “köpük skleroterapi” adı verilir. Aslında sıvı ve köpük ilaçlar, aynı ilaçlardır. Ancak yöntemleri farklıdır. Her iki ilaç da damara verildikten sonra, damarın iç duvarlarında bir reaksiyona yol açarlar. Böylece damar büzüşür ve zamanla yok olur. Skleroterapi tedavisinin sonuç verme süresi bireyden bireye değişebilir. Bazen damarın tümüyle kaybolması birkaç ayı bulabilir.

RF Skleroterapi tedavisi, hem kılcal damarlarda, hem orta çaplı, hem de büyük çaplı damarlarda oluşan varislerin tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca skleroterapi, varisleri oluşturan bazı kaynak damarların tedavisinde de kullanılabilir. Bu kaynak damarlara perforan ven ya da delici toplardamar adı verilmektedir.

Ancak skleroterapi, aslen kılcal damar ve retiküler damar varis tedavileri için geliştirilmiştir. Skleroterapi, her iki tip varis tedavisinde bilinen en etkin yöntem olarak kabul edilmektedir. Öte yandan özellikle kılcal varis tedavisinde, transkütan ya da diğer deyişle deriye değerek yapılan lazer tedvisi ya da transkütan RF yöntemleri de kullanılabilir.

Varis tedavisi söz konusu olduğunda en iyi ve en tehlikesiz yöntemlerden biri olarak kabul edilen skleroterapi tedavisinden sonra, deride bazı açık kahverengi lekeler oluşabilir. Bu lekelerin görülme oranı yüzde 20’dir. Lekeler, tedaviden bir süre sonra, genellikle kendiliğinden kaybolur. Bazen bu lekeler iyileşme göstermezler, ancak bu küçük bir ihtimal olarak belirtilmektedir. Bu durumlarda, ek tedavi uygulanmakta ve hasta lekelerden kurtulmaktadır. Skleroterapi tedavisinden sonra, çok seyrek olarak görme bulanıklığı, öksürük ya da göğüste sıkışma görülebilir. Bunlar görüldüğünde tedirgin olunmamalıdır, çünkü bu sonuçlar geçicidir ve yaklaşık olarak iki saat içinde ortadan kalkarlar.

Skleroterapi tedavisinde hastaları sıl korkutan, operasyonun anestezisiz yapılması ve ağrıya sebep olması olarak belirtiliyor. Ancak özellikle kılcal damar tedavisinde ilaç enjekte etmek için kullanılan iğne çok incedir ve çok az ağrı yapar. Orta damar varis tedavisi için kullanılan iğneler ise, kan almak için kullanılan iğnelere yakın kalınlıktadır ve bu iğneler de son derece düşük düzeyde ağrıya neden olurlar…

0
pixel RF Sikloraterapi Lazer Tedavisi0
  

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar