Saç Dökülmesini Önleyen Besinler

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 11:48

Saç Dökülmesini Önleyen Besinler

Saç dökülmesinin sebepleri büyük oranda kalıtsaldır, fakat yetersiz beslenmeden dolayı vücutta bazı maddelerin eksik olması da buna yol açabilir. Saç dökülmesini önlemek için öncelikle doğru ve dengeli beslenme kurallarına uymak gerekir. Bunu yapar ve doğru saç bakımı yöntemleriyle desteklerseniz mutlaka faydasını görürsünüz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

ac%C4%B1 biber toni%C4%9Fi Saç Dökülmesini Önleyen BesinlerYeşil yapraklı sebzeler demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmelerinin kontrol edilmesinde etkili olur. Saçların incelip dökülmesi demir eksikliği anemisinin belli başlı belirtileri arasındadır. Günlük beslenmenizde bol miktarda sebze bulundurarak bu sorunla baş edebilirsiniz. Özellikle saçları dökülen erkeklerde görülen çinko eksikliği de saçların gelişimini etkiler, saç foliküllerini zayıflatıp kırılma ve dökülmelere sebep olur. Bunu engellemek için kırmızı et ve beyaz etle ceviz gibi kabuklu yemişler tüketmek gerekir. Balık, karides ve midye gibi deniz ürünleri de çinko içerir. Aşırı tüketimi ters etki yapabileceğinden çinko takviyesi almadan önce doktora danışmak faydalı olur. Omega 3 yağ asitleri, E vitamini ve sülfür içeren kuruyemişler de saç dökülmesini önlemek için tüketilmesi gereken gıdalardır. Özellikle saç sağlığını korumada faydası olan Omega 6 yağ asitleri, demir ve protein içeren kabak çekirdeği tüketmelisiniz. Yine iyi bir E vitamini kaynağı olan zeytinyağı saçı korur ve kalınlaşmasını sağlar. Haftada birkaç kere yumurta yemek saçlar için faydalıdır. Et yemeyenler yeterince protein alamaz, protein eksikliği de saç sağlığı üzerinde olumsuz etki yapar. Bu yüzden et yemiyorsanız protein açığını kapatmak için nohut ve fasulye gibi besinler tüketmelisiniz. Silisyum tüketmediğiniz takdirde aldığınız vitamin ve mineraller vücut tarafından emilemez. Fasulye filizi, salatalık kabuğu, kırmızı-yeşil biber ve patates tüketerek silisyum alırsanız gür ve dökülmeyen saçlar için iyi bir yatırım yapmış olursunuz. Bu besinlerden çiğ olarak tüketilmesi mümkün olanları o şekilde tüketirseniz daha çok fayda görürsünüz.

Vitaminler

cilt i%C3%A7in vitamin maskesi 300x225 Saç Dökülmesini Önleyen BesinlerB7 vitamini içeren tam tahıllı gıdalar da saç dökülmesinin önlemek için almanız gereken besinler arasındadır. C vitamini kaynağı olan portakal, greyfurt, çilek ve karpuz gibi meyveler de saç dökülmesi sorununda etkilidir. İçerdikleri C vitamini hem vücuttaki enfeksiyonları önler, hem de dış etkenler yüzünden yıpranan saçların toparlanmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir saç derisi için A vitamini de almak gerekir; bu açıdan zengin olan gıda maddesi ise havuçtur. Kafein içeren içecekleri çok fazla tüketmemelisiniz, bu tip içecekler saçı güçlendiren demir vb. minerallerin vücuttan atılmasına yol açar.

0
pixel Saç Dökülmesini Önleyen Besinler0
  
Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar