Saçlar Neden Dökülür

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 07:40

sa%C3%A7 d%C3%B6k%C3%BClmesi1 Saçlar Neden Dökülürİşin uzmanları günde 50 ile 100 tane arasında saçın dökülmesini normal karşılarken, büyük miktarda saç kaybı ve saçlarda fark edilir derecede bir incelme durumu yaşandığında bir dermatolog ile görüşmek gerekiyor. Güzel, parlak ve sağlıklı saçlar insanların büyük bir kısmı için önem taşıyor ve dolayısıyla dökülen saçlar ve diğer saç problemleri kişilerde güvensizlik ve sıkıntı yaratabiliyor.

Genetik saç dökülmesi durumunun saç dökülmesinin sebepleri arasında başı çektiğini söyleyebiliriz. Bu etken kadınlarda saç azalması yaşanmasına sebep oluyor fakat kellik durumuna yol açmıyor. Erkeklerde 10’lu, 20’li veya 30’lu yaşlarda başlayabilen erkek tipi kellik ise genişleyen tıbbi olanaklara karşın saç tranplantasyonu uygulaması dışında kalıcı olarak düzelemiyor. Bu tip sorunlarda uygun yönteme uzman bir doktor tarafından karar verilmesi gerekiyor. Yüksek ateş ve bazı ağır hastalıklar da 4 hafta ile 3 ay arasında süren saç kayıplarına sebep olabiliyor, fakat bu durum çoğu zaman sürecin etkisinin geçmesiyle kendiliğinden düzeliyor. Bir diğer saç dökülmesi süreci de doğum sonrasında yaşanıyor. Doğum olayından sonra kadınlardaki saç büyüme döngüsü dinlenme evresine geçebiliyor ve 1 ile 6 aya arası bir süre boyunca aşırı derecede saç dökülmeleri yaşanabiliyor. Bu durumda çoğunlukla zaman içerisinde ortadan kalkıyor. Tiroid bezinin fazla veya az çalışmasından kaynaklanan tiroid hastalıkları da saç kayıplarına yol açabilirken, hastalığın tedavi edilmesiyle sorun ortadan kalkabiliyor.

Alopesi areata olarak bilinen ve her yaşta görülebilen sorun saçlı deride düzgün bir yüzeyi olan para büyüklüğünde veya daha geniş dairesel alanlar oluşması şeklinde gerçekleşiyor. Hangi nedenden kaynaklandığı henüz bilinmeyen bu tip saç dökülmesi durumları saçların daha sonra tekrar uzamasıyla kendiliğinden yol olabiliyor. Protein eksikliği durumundan kaynaklanan dökülmeler yeterince protein alındığında düzelebilirken, bazı kanser tedavileri ile doğum kontrol hapları da saç dökülmelerine yol açabiliyor.

Bayanlarda daha sık görülen demir eksikliği durumu ile daha çok çocuklarda gözlenen mantar hastalıkları da saç dökülmesinin sebepleri arasında sayılıyor. Ufak yamalar biçimindeki kabuklanma olaylarıyla başlayıp daha sonra yayılabilen mantar hastalığı saçlı deride kızarıklık, şişkinlik ve sızıntıya sebep olabiliyor ve bu tip sorunlar için mutlaka doktor müdahalesi gerekiyor.

Trikotilomani ismiyle bilinen saç koparma hastalığı ile büyük çaplı cerrahi girişimler de saç dökülmelerine yol açabiliyor. Büyük bir ameliyatın sonrasında yaşanan dökülmeler 1-3 arası süre boyunca aşırı bir seviyede gerçekleşip birkaç ay içinde kendiliğinden düzelebiliyor. Kronik hastalıklar yüzünden meydana gelen saç kayıpları ise ömür boyunca devam edebiliyor.

0
pixel Saçlar Neden Dökülür0
  
Etiketler:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar