Samsa Oturtma Tarifi

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 22:40

Samsa Oturtma Nasıl Yapılır ? Samsa Oturtma Malzemeleri Nelerdir ? Samsa Oturtma Tarifi…

Malzemeler:
– ½ kg un
– 2 kg şeker
– 3 tane yumurta
– 2 kg ceviz
– 1 kg badem
– 2–3 adet karanfil
– çok az miktarda tuz
– ½ lt zeytinyağı
– 2 yarım yumurta ölçüsünde zeytinyağı

Hazırlanışı :
Bademleri sıcak su da kabukları çıkarılana kadar bekletin .Kabuklar temizlendikten sonra, bir tavada, orta ateşte 15–20 dakika süreyle kavrulur ve havanda dövülür. Ceviz ise ocakta kabuğundan ayrılana kadar, kavrulduktan sonra havanda dövülür.Yumurta, tuz ve 2 yarım yumurta kabuğu zeytinyağı çırpılarak, un ve 1 su bardağı su ile özlü bir şekilde yoğrulur. Yumuşak bir hamur elde edilir. 1 saat dinlenmeye bırakılan bu hamur, yumurta büyüklüğünde parçalara bölünür.
7. Tezgahın üzerinde oklava yardımıyla yuvarlak olarak, baklava yufkası inceliğinde açılır. Her yufkaya dövülmüş ceviz, badem ve karanfilden 1’er çay bardağı ölçüsünde koyulur.Yufka daha sonra oklavaya sarılarak, rulo şeklinde sarılır.
10. Daha sonra 3–4 cm genişliğinde kesilerek, uzunlamasına tepsiye dizilir. ½ lt zeytinyağı kızdırılarak, tepsideki soğuk malzemeye dökülür ve fırına verilir. Malzemeler, tepsi salladığında kayabilir ölçüye geldiğinde –hafif pembeleşince fırından alınarak,soğumaya bırakılır. Şeker, ½ lt su ile koyulaşana kadar kaynatılır. Kaynar halde, tepside soğumuş halde duran malzemenin üzerine dökülür. 1 saat sonra, suyunu çektiğinde servis edilir…

Afiyet olsun…

6e550 cilt bakC4B1mC4B1 p 89EKCgBk8MZdE Samsa Oturtma Tarifi

0
pixel Samsa Oturtma Tarifi0
  
Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar