Selülit Nedir?Kurtulmak için Neler Yapılmalıdır

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 14:30

Selülit Nedir?

sel%C3%BClit ya%C4%9F%C4%B1 suna dumankaya 300x225 Selülit Nedir?Kurtulmak için Neler YapılmalıdırSelülit, cilt altı yağ dokularının, bağ dokular arasında sıkışıp, yağ hücrelerinde su toplanması neticesinde oluşan basınçla kendini gösteren, deri üzerin­deki portakal kabuğu görünümüne verilen addır.

Kadınların (erkeklere oranla) daha ince derilerinin olmasından kadınlar da daha sık rastlanır.Zayıf, kilolu diye bir ayırım yoktur. Her yaştaki insanda gözükebilir.

Kadınların yüzde %90’nında, dizin ve bileğin iç kısımlarında, kalça ve baldır­ların arka kısımlarında, üst bacakta derinin altında bulunan dokuda oluşan, depolanmış fazla yağ kümeciklerinin neden olduğu selülit ismi verilen yağ ta­bakası bulunur.

Erkeklerde selülit olmamasının en önemli nedeni, onlarda başka hormonların özellikle de yağlı hücre oluşumunda hiçbir etkisi olmayan erkeklik hor­monunun bulunmasıdır.

Şişmanlık ve selülit karıştırılmaması gereken iki ayrı sorundur.Eğer kişi, şişmansa mutlaka selüliti de olur. Ancak selülitin, cildin derin dokularını bile etkileyen, temelde hormonal kökenli özel bir bozukluk olduğunu bilmek gerekir. Fazla kiloların tüm vücuda yayılmasına karşın selülit, sadece bacak, baldır ve kol gibi belirli bölgelerde görülür. Bu bozukluk, son derece zayıf kadınlarda bile ortaya çıkabilir.

Yanlış beslenme, sigara kullanımı hareketsizlik, spor yapmamak lenf sisteminin yetersizliği,genetik faktörler, aşırı östrojen üretimi, stres, doğum kontrol hapı kullanımı ve gebelik selüliti tetikleyebilir.

Hiperfolikülin. yani kadınlarda yumurtalardan salgılanan folikülin hormonunun artışı, dokularda su tutma özelliği nedeniyle selülite zemin hazırlarlar. Anne selülitli ise çocuğunda da selülit görülebilir.

Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Yani selülit damar yollarında oluşur ve damarları sarar, sıkar. Bu durum kan dolaşımını daha da zorlaştırır ve varisler meydana gelir. Bu da damar yetmezliği, selülit, varis ileri derecede damar yetmezliği olarak gittikçe ciddi boyutlara varır.

Selüliti Önlemek ve Selülitten Kurtulmak için Yapmanız Gerekenler

  • Stresten uzak bir yaşam sürmek.
  • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak.
  • Bol su içmek.
  • Düzenli spor yapmak.
  • Toksinlerden kurtulmak.
  • Sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durmak.
  • Yapay tatlandırıcılardan, renklendiricilerden, kimyasal katkılı yiyecek ve içeceklerden kaçınmak.
  • Derin nefes egzersizleri yapmak.
  • Aromaterapik yağlarla masaj yapmak.

•  Cildi kuru bir şekilde fırçalamak da kan dolaşımını uyaracağından en ucuz ve en etkili yöntemlerden biridir. Dolaşım yetersizse, hücrelere yete­rince oksijen ve besin gönderilemez. Toksinler etkin bir şekilde atılamaz ve lenf sıvısı yeterince boşaltılamaz. Tüm bunlar, yağ ve toksin birikimine zemin hazırlar. Vücudunuzu fırçalarken lenfamatik sistem kana doğru akar. Fırçalarken kalbinize doğru fırçalayın. Orta sertlikteki fırçalar ve lifler mükemmel bir ekfolianttır, yani hafif tahrişle ölü derilerden uzak­laşmanın en etkili araçlarıdır. Dolaşım ve drenaj düzenlenir. Ancak cilt sorununuz varsa ya da ciltteki tahriş rahatsız edecek olursa dikkatli olun! Fırçalamayı nazikçe yapın, cildiniz tahriş olduğunda bırakın.

0
pixel Selülit Nedir?Kurtulmak için Neler Yapılmalıdır0
  
Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar