Tatlı Bir Kış Masalı

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 10:35

Kış mevsiminin gelmesiyle havalar iyice soğudu. Kış mevsimi benim için boza demek, sahlep demek, kestane demek. Bu lezzetler eskisi kadar olmasa da soğuk kış akşamlarımıza eşlik ederler. Geç vakitlerde sokağın sessizliğini delen bozacı sesleri, Kız Kulesi’ne karşı yudumladığımız sahlepler ve kese kâğıdına sarılı kestane kebaplar… Bu tatların yanı sıra kışın can sıkıcı bir tarafı da kısa süreli hayatımızı kâbusa dönüştüren kış hastalıklarıdır.

Grip vücudumuzun direnci düşmeye dursun hemen ortaya çıkar. Selpaklar cebimizden eksik olmaz. Silmekten burnumuzun altı kızarır ve iştahımız kaçar. Bütün bunlar bir araya geldiğinde hayat çekilmez bir hal alır.

Pimpirikli bir insan olarak kendimi bu sinsi hastalıktan nasıl korurum diye düşünürken aklıma bir fikir geldi. Çevremdeki insanlara sorup onların fikirlerini sizlerle paylaşacaktım. Kime sorabilirim diye meraklı gözlerle dolaşırken karşıma ananem çıktı. Hemen ananeme sordum. Yılların getirdiği yıpranmışlıktan olsa gerek “ayaklar insanın en çok üşüyen organı” dedi. Ananemin iki lafından biri “İnsan yaşlandıkça kanı koyulaşıyor, önceden hiç üşümezdim. Ayaklarını sıcak tut yavrum” oluyor. Ananemin ısıtıcısı hep yatağının yanında durur. Isıtıcıyı seçerken çok araştırdık. Özellikle havayı kurutmayan ve çok elektrik faturası getirmeyen bir ısıtıcı seçmeye özen gösterdik. Ayak takılmalarına karşı devrilmeyi önleyecek emniyet sistemi olan modeller bile var artık. Her şey ısıtıcı ile bitmiyor. Sıcacık battaniyeler sıcacık bir evin vazgeçilmezidir. Ananem geleneksel kış motifi olan geyikli battaniyelere bayılır.

Ananemden sonra direkt mutfağa yöneldim. Annem her zamanki gibi bitki çayını yudumluyordu. Annem bitki çayı tiryakisidir. Biz ekmek saklama kabında ekmek yerine çeşit çeşit bitki çayları saklarız. Annem beklediğim üzere kışı rahat geçirmesini bitki çayına borçlu olduğu söyledi.

Beslenme konusuna gelince kış mevsiminin kendine özgü yemekleri vardır. Kışın en çok hangi yemekler pişer sorusunu babama sordum. Babam lokantada çalıştığı için verdiği cevap daha genel geçer bir cevap olabilirdi. Etli nohut, pastırmalı kuru fasulye, sac kavurma ve daha bir sürü lezzetli yemek saydı babam. Düdüklü tencere bizim eve geldiğinden beri annem bu harika yemekleri soframızdan eksik etmiyor. Annem düdüklü tenceresi ile daha bir hamarat!

Bizim evde hasta olmadan kışı geçirmenin püf noktaları bu detaylarda gizli. Peki, siz kışın hasta olmamak için neler yapıyorsunuz?

9edd0 saC3A7 bakC4B1mC4B1 p 89EKCgBk8MZdE Tatlı Bir Kış Masalı

0
pixel Tatlı Bir Kış Masalı0
  
Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar