Uçuk Nedir?Uçuk Yarası Nasıl Giderilir?

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:38

Güzellik uzmanı Seda Sakacı‘nın yapmış olduğu açıklama

u%C3%A7uk 150x150 Uçuk Nedir?Uçuk Yarası Nasıl Giderilir?

Herpes simpleks denilen bir virüse bağlı olarak oluşan uçuk dudak, ağız ve burun delikleri çevresinde ortaya çıkar. Eğer dokunulursa yüze,göze  ve vücudun diğer bölümlerine bulaştırılabilir.

Uçuk çıkmadan önce kendini belli eder (0-24 saat önceden)karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama hissedilir. Bunu o bölgenin kızarması şişmesi ve daha sonra da içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkışı izler. Bu kabarcıklar konuşurken, gülerken, yiyip içerken acı ve ızdırap verir. Zamanla kuruyup çatlar,sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan çirkin bir yara haline gelir.

               Uçuk virüsü vücuda girip ilk enfeksiyonu yaptıktan sonra o bölgedeki sinir düğümüne girip yerleşir ve istenmeyen bu misafir, vücudun zayıf düştüğü  durumlarda (stres, yorgunluk, uykusuzluk, UV ışınlarına fazla süre maruz kalma, adet dönemi, hamilelik, diğer enfeksiyonlar vb.) çoğalır ve uçuk çıkar

Dikkat! Uçuk bulaşıcıdır!

Uçuğa dokunulmamalıdır.Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır. Bayanlar makyajların, çıkarırken özellikle çok dikkat etmelidirler.Kesinlikle gözlere dokunulmamalıdır.Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir.Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak,çatal,kaşık vb.eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir. Yerken,içerken kullanılan malzemeler özellikle çocuklar ile paylaşılmamalıdır. Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır.(Parmaklara uçuk virüsü bulaşırken, uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur.)

UÇUK YARASINI GİDERME

Antiviral etkiye sahip Melisa officinalis  yani tıbbi melisa uçucu yağı damla şeklinde doğrudan uygulanır. Aynı şekilde İsparta güiü Rosa Damascena ve Hint  defnesi uçucu yağı da kullanılabilir. Sabah akşam uçuk bölgesine doğru­dan uygulanır.

0
pixel Uçuk Nedir?Uçuk Yarası Nasıl Giderilir?0
  
Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar