Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri

Yazar: - Kategori:
Yayın Tarihi: - 23:57

YAĞLI CİLTLER İÇİN CİLT BAKIMI ÖNERİLERİ

Aynı anda hem solgun, hem de parlak bir görünümde olabilen yağlı cilt yapısı kendini geniş gözenekler ve siyah noktalarla, akne (sivilce) oluşturmaya fazlasıyla müsait olmasıyla gösterir. Kişinin yaşı ilerledikçe genetik yapının da etkisiyle sarkmalar meydana gelir. Yağlı ciltler baş edilmesi kolay olmayan ciltlerdir, yine de bazı cilt bakımı yöntemleriyle daha cildin yağı ortadan kaldırılamasa bile dengelenebilir. Yağ; aslında yüzün ve cildin ihtiyaç duyduğu bir maddedir, ciltteki yağ miktarının yetersiz olması cilt kuruluğu ve diğer bazı sorunlara yol açar. Fakat cildin fazla yağlı olması da sivilcelere ve yağın verdiği parlaklıktan kaynaklanan istenmeyen görüntülere sebep olur.

Yağlı ciltler için cilt bakımı yapılırken düşülen en büyük hatalardan biri cildin, yağlılıktan kurtulmak adına nemsiz bırakılmasıdır. Cildin yağlı olması yeterince nemli olduğunu veya cilt nemlendirme uygulamalarına ihtiyacı olmadığını göstermez. Nemlendirici kullanmaktan kaçınmak değil, araştırma yaparak veya bir uzmana danışarak cilt yapısına en uygun nemlendiriciyi bulmaya çalışmak gerekir. Bu tip ciltlerde cildin yağı dengelenirken nemi de korunmalıdır. Cildin yağ dengesinin korunmasında güneş koruyucu ürünler de faydalı olur, ancak yine cilt tipine uygun olmalarını gözetmek gerekir. Uygun güneş koruyucular cildin sıkıntı veren parlak görünümünün giderilmesine ve yağ oranının kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Yağlı ciltler üzerine uygulanan makyajın ve kullanılan kozmetik bakım ürünlerinin daha zor uygulanması ve daha kolay dökülmesi de ayrı bir problemdir. Yüksek oranda yağlı bir cilt yapısı olanların makyaj yaparken fondöten kullanmaktan kaçınmaları önerilir. Sigara, alkol ve bol çeşnili yiyecek maddeleri cildin yağlanmasını arttırabileceğinden, bunlardan kaçınmak gerekir. A vitamini içeren sebze ve meyvelerle beslenmeye ağırlık vermek vücuttaki yağlanmayı yavaşlatabilir. Cilt temizleme ürünleri kullanırken de yağlı bir cilt için daha uygun olan, su ile beraber kullanılan ürünler tercih edilmelidir. Akne sorunları için evde belli oranlarda limon, karbonat ve yoğurt kullanılarak yapılan cilt bakım maskeleri kullanılabilir, fakat önce medikal tedavi görmek ve bu maskeleri tedaviyi destekleyici ürünler olarak düşünmek gerekir.

0
pixel Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Önerileri0
  
Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Connect with:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çok Okunanlar